Ať jsem kdekoliv na krajkářských ale i jiných akcích, nebo i na svojí vlastní dovolené, tak se pídím po krajkových úžasnostech. Viděla jsem jich již opravdu hodně a občas se mi již zdají být stejné a ničím mne nepřekvapí, ale stane se, že mne občas něco nadchne a přivodí mi to velmi dobrou náladu a jakési uspokojení asi z toho, že ta krajka stále žije a přece jen občas svojí krásou vystrčí růžky. A to se mi stalo v minulém měsíci v Alençon, ve starobylém kamenném městečku ve Francii. Byla jsem tady již po druhé, ale v muzeu poprvé. Myslím si, že ani před těmi dvaceti lety tady ani ještě možná nebylo. Tehdy jsme zde byli se zájezdem – pamatují si účastníci návštěvu u jeptišek a šité krajky? – tak to bylo ono.
Ale dnes jsme jeptišky nenašli, bylo krásné počasí (tehdy stále pršelo) a já jsem opustila svůj stánek s výstavou a měla jsem hodinku ve slunném podzimu jen pro sebe. Krása počasí souvisí s tím, co bylo uvnitř muzea. Krásné šité krajky - historické, film, postupy i jedna moderní instalace. Muzeum jsem obešla několikrát a sluníčko se mi postupně rozsvítilo i uvnitř těla. Asi Vám nemohu předat ten báječný pocit, ale fotografie nějaké přidávám a třeba i kousek té slunečné nálady.
A ještě dovětek. Šitá krajka byla v muzeu k zakoupení – velikost cca 5 x 5 cm za cca 2000,- EUR. Byla to replika vzoru historického, jen jakýsi malý motivek z těch velkých krajek.

  • Alençon má překrásné krajkové muzeum - obrázek nr. 1
  • Alençon má překrásné krajkové muzeum - obrázek nr. 2
  • Alençon má překrásné krajkové muzeum - obrázek nr. 3
  • Alençon má překrásné krajkové muzeum - obrázek nr. 4
  • Alençon má překrásné krajkové muzeum - obrázek nr. 5
  • Alençon má překrásné krajkové muzeum - obrázek nr. 6
Zobrazit všechny články