TARTU, ESTONSKO
31.7. – 2.8.2020
Nejprve trochu o mezinárodní organizaci krajkářek a mém vztahu k ní. OIDFA sdružuje krajkářky celého světa a jsem jejím členem opravdu již velmi dlouho. Poprvé jsem si členství zaplatila na jedné malé poště kdesi ve francouzských Alpách, když jsme tam byli na výletě a nedalo se platit cizí měnou z tehdy ještě Československa. A byla jsem na své členství velmi hrdá. Během let jsem byla i v komitétu jako členka za ČR. Stanovy organizace jsou velmi složité a komplikované a několikrát jsem již znejistěla a na OIDFA jsem se i zlobila. Za členství jsme původně něco občas i dostali (levnější stánek, levnější vstupné), ale postupem času zbyl jen časopis, který mne nijak zvlášť nenadchl. Ten chodí stále a najednou je i pěkný. Je v angličtině a francouzštině, takže pro mne text nesrozumitelný. Různé překladače však již umějí pomoci a témata jsou hodně proložena fotografiemi a kresbami.
Jsem nyní ráda, že jsem své členství nepřerušila, stále se totiž hodně snažím aby česká krajka nezapadla, aby se prezentovala v místě nejdůležitějším, tedy na mezinárodních kongresech, kam přijedou zástupci všech krajkářských zemí . Dalo by se říci ještě hodně, ale teď rychle k Národnímu stánku pro Estonsko. Napsali mi organizátoři z Tartu, a že prý by si naše krajky chtěli na výstavě prohlédnout. Chtějí prý také nějaké moderní – a to my přeci umíme. Kývla jsem tedy na to.
Po několika diskuzích a návrzích bylo rozhodnuto – tématem bude architektura doplněná krajkou, fotografie schodišť. Zvítězila tak trochu i pohodlnost, v kurzu Vilmy Naskové bylo v minulém roce několik takových děl hotových. Schodiště doplněné šitou krajkou. A teď by bylo dobré, udělat totéž, ale s krajkou paličkovanou. Pokud by měl někdo zájem a pomohl nám, tak to by bylo fajn. Vybranou fotografii na požádání zašlu emailem i se správným rozměrem a bude-li krajka dokončena, a zaslána na adresu VSUŘ nebo Paličkování, tak ji zapaspartuji, vystavím v Estonsku a nakonec vrátím autorovi. A budu velmi děkovat, nějaký dáreček zkusím vymyslet. Na závěr jen moji radostnou poznámku. Ze tří českých členů OIDFA je nás nyní již osm. Hurá.

  • Připravujeme se na Kongres OIDFA - obrázek nr. 1
  • Připravujeme se na Kongres OIDFA - obrázek nr. 2
  • Připravujeme se na Kongres OIDFA - obrázek nr. 3
  • Připravujeme se na Kongres OIDFA - obrázek nr. 4
  • Připravujeme se na Kongres OIDFA - obrázek nr. 5
  • Připravujeme se na Kongres OIDFA - obrázek nr. 6
  • Připravujeme se na Kongres OIDFA - obrázek nr. 7
  • Připravujeme se na Kongres OIDFA - obrázek nr. 8
  • Připravujeme se na Kongres OIDFA - obrázek nr. 9
  • Připravujeme se na Kongres OIDFA - obrázek nr. 10
Zobrazit všechny články